آشنایی بیشتر با دستگاه BGA Machine

چیپ های CPU و گرافیک، در نوع خود به چیپ های BGA یا Ball Grid Array نامیده می شوند. این چیپ ها بسیار ظریف و منظم بوده و دارای پایه هایی یکسان از جنس قلع می باشند.گاهی بدلایلی مانند بالا رفتن دمای چیپ، پایه های قلع آن آب شده و اتصالشان به بورد دچار نارسایی می شوند و این زمانی است که رایانه (لپ تاپ یا PC) شما دچار مشکل سخت افزاری شده است. همچنین ممکن است به دلایلی مانند نوسان زیاد برق یا ضربه وارد شدن چیپ BGA بسوزد و نیاز به تعویض داشته باشد.

Chip

بدلیل ظریف و حساس بودن این چیپ ها و پایه های نازک و منظمشان، لحیم کاری به روش دستی کاری بسیار حساس بوده و معمولا هم تعمیر درستی صورت نمی پذیرد. همچنین بدلیل نیاز به دمای بالا برای تعمیر یا تعویض این چیپ ها، نمی توان از سشوار صنعتی نیز بعنوان ابزار کمکی تعویض چیپ استفاده نمود. درواقع در حرارت خاصی است که می توان چیپ معیوب را در آورد و با چیپ جدید جایگزین کرد و در صورت عدم توجه می تواند منجر به آسیب دیدگی چیپ شود. اینجاست که نیاز مبرم به استفاده از ماشین های تعویض چیپ BGA احساس می شود. این ماشین ها که در انواع و مقیاس های مختلف و بصورت اتوماتیک یا غیر اتوماتیک هستند، حرارت لازم را به طور دقیق و هدایت شده به چیپ وارد می سازند و باعث می شوند پایه ها پس از ذوب در جای مناسب خود قرار گیرند که به اینکار اصطلاحا Resolte کردن گفته می شود. همچنین می توانند برای تعویض چیپ نیز استفاده شوند، یعنی با وارد کردن حرارت چیپ معیوب را جدا کرده و از جای خود دربیاورد، سپس بقایای پایه های چیپ پیشین پاکسازی شده و با خمیر آمتک آغشته شود، درنهایت با توجه به نقشه اختصاصی چیپ موردنظر، شابلون آن روی قطعه قرار گرفته و پایه های از دست رفته چیپ بازیابی می شوند که به این فرآیند Reball کردن گفته می شود.

BGA

شرکت آونگ رایانه با در اختیار داشتن دستگاه اتوماتیک تعویض چیپ BGA Machine قابلیت انجام تعمیرات و تعویض چیپ های گرافیک و پردازنده را بصورت کاملا تخصصی و با کمترین میزان خطا (بدون دخالت دست) انجام می دهد. این شرکت بعنوان اولین دارنده دستگاه BGA Machine در شمال کشور، هم اکنون با بسیاری از شرکتهای کامپیوتری در سطح استان گیلان قرارداد همکاری داشته و خدمات تعویض/تعمیر چیپ های BGA را انجام می دهد.